“Bizim için Ata’mızın hangi takımı seçtiği değil; onun gittiği yoldan gitmek önemlidir.”

İstanbul’un köklü kurumlarından Büyük Kulüp, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan adayı Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç’u ağırladı. Kulübün Genç Girişimciler ve İş Hayatı Komitesi organizasyonuyla gerçekleşen panelin başlığı “Ali Koç ve Fenerbahçe”ydi. Ali Koç soruları Büyük Kulüp Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Kefoğlu ve Oktay Yılmaz moderatörlüğünde yanıtladı. Soru-cevap bölümünde katılımcıların iyi temennilerini sıklıkla dile getirdiği panelde Koç samimi yanıtlar verdi.

Koç’un konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Evimizde çalışam Kamer ağabeyimiz vardı; önce kardeşim Mustafa’yı sonra beni Fenerbahçeli yaptı.11-28 yaşları arasında yurtdışında yaşıyordum. Maç günleri ev beni arayiıp radyoyu ahizenin yanına koyuyordu… 30lu yaşlarımdayken 50 yaşıma geldigimde başkan olacağım diyordum. Bu bir mantık değil, tutku işi. Farklı, hassas bi yolculuk. Yola çıktık. Allah utandırmasın.”

“Kendinden daha iyilerle çalışmaya cesaretin olmalı”

-Başkan olursanız nasıl bir liderlik gözeteceksiniz?

Liderlikte “olmazsa olmaz” diye bir şey yok. Özellikle bu devirde lider olmak çok zor. Her şey anlık, çok çabuk değişiyor. Teknolojinin etkilerine şimdiden hazırlıklı olmak gerekiyor. Cesaret ve özgüven çok önemli. İnsanın kendinden daha iyileriyle çalışmaya cesareti olması gerekiyor. Toplumsal ihtiyaçlara hizmet edebilen liderlik gerekiyor.

Kisa vadeli, günü kurtarmak üzere bir çalışna var şu an. Biz kalıcı, sürdürülebilir bir mali yapı ve başarı düşünüyoruz. Vehbi Koç’un bir lafı vardır: “En önemli sermayem insan kaynağımdır” der. Ben inaniyorum ki bizlerin yapacağı en önemli şey kulupleri yönetecek en iyi insanları bulup seçmek… Herkes için söylemiyorum fakat Türkiye’de konfor sınırlarında kalmak gibi bir alışkanlık var.

“Birileri sporun ayrışmacı unsurlarını değiştirecek”

Ali Koç-Büyük Kulüp PaneliSporun gercek ruhu uygulansa bugün bu kadar nefret ve ayrışma olmazdı. Bugün Kış Olimpiyatları’na bakın: Kuzey ve Güney Kore’nin ortak takımları var. Çok şaşırmıştım duyduğumda. Sporun birleştirici bir gücü var. Ama ülkemizde en ayrıştırıcı unsurların başında geliyor. Bunu birileri değiştirecek. Bunu biri çıkıp yapacak. Bu niye Fenerbahçe olmasın. Olur diye düşünüyorum.

Futbolda dijital dönüşüm

-Dijital dönüşüm konusunda Fenerbahçe’de neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Endüstri 4.0 bizim için mecburiyettidir. Dünyanın gerceği bunun dışında kalamayız. Bunlar çok ciddi sosyal değişime neden oluyor. Futbol özeline gelecek olursak; Türkiye’de bazı takımların yöneticilerinde görüyoruz. Daha da artması gerek. Örneğin İngiliz kulüplerinde müthiş veri analizleri yapılıyor. Kulüpler biraraya gelip karar vermişler. Her stadda 74 adet tamamen futbolcuların performanslarına odaklanmış kameralar var. Ve bu bilgileri diğer kulüplerle paylaşıyorlar. Biz niye bunları yapmayalım?

Fenerbahçe ve E-spor

-E-sporu tehdit olarak goruyor musunuz?

E-spor liglerinde maçları milyonlarca insan izliyor. Bambaşka bir değişiklik var. Haftada 40-50 saat bilgisayar başındalar. Beyni, refleksleri geliştiren bir spor. Bir sonraki olimpiyatlara da muhtemelen girecek. Çok geniş bir takipçi kitlesi var. Secilirsek e-sporu Fenerbahçe’de yaygınlaştırmak üzere kongreye getireceğiz.

Avrupa’ya baktığımızda birinci sınıf futbol kulüpleri bu işe yatırım yapmaya başladı. Yarın ligler de yer almak çok güçleşecek, yer almak demek takım satın almak demek. Biz de geç kalmak istemiyoruz.

-Size neden oy vermeliler?

Belki de ilk defa son dönemde mevcut başkanımızla rekabet edebilecek bir aday var. Bir değişim isteği var. Fenerbahçe’nin Türkiye’yi yurtdışında bayrağı en iyi şekilde taşıması gerektiğini düşünüyorum. Ülke markasını sporla kuvvetlendirmek çok doğru ve güzel bir yol.

Ülkeler kaynaklarını kendilerinin başarılı olabileceği alanlara odaklıyorlar. Pek çok alanda temsil etmemiz için insan kaynağımız var. Fakat doğru yönlendirme yok.

Bence Fenerbahçe camiası, markası ve potansiyeli çok daha iyi yerlere gelebilir, bunu da başarabileceğimize inaniyorum.

Fenerbahçe’ye hatrı sayılır bir sermaye girişi yapacağız

Mali açıdan baktığımızda şu an bir Shakhtar Donetsk olmamamız için hiçbir neden yok. Biz Fenerbahçe’ye hatrı sayılır bir sermaye girişi yapacağız, yapmak zorundayız. Tüm Fenerbahçelilere sesleniyorum. Esas problem seçildiğimiz zaman başlıyor, seferberlik olmazsa biz bu taşın altından kalkamayız… Hedeflediklerimizi yapmamız için en az iki döneme yani 6 yıla ihtiyacımız var.

Sosyal sorumluluk alanında da çalışmalarımız olacak. Öyle bir sosyal sorululuk projemiz olmalıdır ki dünyada ses getirmelidir…

Fenerbahçe Kulübü olarak 10 Kasım’lara benzer bir Anıtkabir ziyaretini 3 Mayıs’da yapmak istiyoruz. Ata’mızın kulübü ziyaret ettiği tarih. Ama bizim için Ata’mızın hangi takımı seçtiği değil; onun gittiği yoldan gitmek önemlidir.

Reklamlar