Bu talep gençlerden geliyor. Türkiye’de “girişimcilik” üzerine yapılan yapılan bir araştırmaya göre imkan verilse…

Dünya genelinde geliştirilen yeni fikirler girişimciliğe yeniden yön verirken, Türkiye’deki yeri de araştırıldı. Araştırma servisi Adgager ile İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent’in işbirliğiyle, Türkiye’de gençlerin girişimciliğe bakış açısını ölçmek amacıyla 117 farklı üniversiteden ön lisans, lisans ve yüksek lisansta okuyan 1.011 öğrencinin katıldığı bir araştırma yapıldı.

Girişimci olmak isteyenler artıyor

Türkiye’de girişimci olmak demek, kendi kuracağınız işin başarısız olmasını da göze alıp, başarıları da yine kendinizin göğüsleyebilmeniz anlamına geliyor. Yer, fon ve fikir destekleri olsa da girişimcilik sürecini yönetmek başlı başına bir iş. Yine de gençlerin kendilerini bu şekilde iş hayatında görmek istemesi Türkiye için umut verici.

Araştırma sonucuna göre, öğrencilerin yüzde 65’nin mezun olduktan sonra girişimci olmayı hedefliyor.

Girişimcilik hedefi olan öğrencilerin yüzde 33’ü yaratıcı bir fikri olması, yüzde 57’lik bir kesim ise kendi işinin sahibi olmayı düşünmesi nedeniyle girişimciliği tercih ettiğini beyan ediyor.


Girşimcilik öğrenilebilir bir süreç

Türkiye’de girişimciliği destekleyen programlardan en çok bilineni KOSGEB olurken, en çok bilinen kuluçka merkezi ise yüzde 77’lik oranla İTÜ Çekirdek… Girişimciler hedeflerini gerçekleştirmek için tercihlerini yüzde 26’lık bir oranla teknoloji sektöründen yana kullanıyor. Ayrıca girişimciliğin öğrenebilir olduğunu söyleyen öğrenciler, girişimcilik eğitiminin lise düzeyinde iken verilmesi gerektiğini belirtiyor.

Medya Takip Merkezi’nin 2017 yılından bu yana medyada yaptığı incelemeye göre ise girişimcilik konusu, yazılı basında 42 bin 646, görsel basında bin 873, internet medyasında 111 bin 609 haber ile yer aldı.

Reklamlar