Başvurular başladı. Londra’daki toplantıda Türkiye’den Mide Lobisi, İhtiyaç Haritası, Bisikletli Kadın İnisiyatifi gibi topluluklar da vardı.

Facebook’un, 8-9 Şubat’ta Londra’da düzenlediği, Avrupa’nın dört bir yanından 300 topluluk liderini ağırladığı Facebook Communities Summit (FCS) etkinliğinde alınan yeni yatırım kararları açıklandı.

Toplantıya Türkiye’den de katılan pek çok topluluk temsilcisi vardı. Toplantıya, Mide Lobisi, İhtiyaç Haritası, Bisikletli Kadın İnisiyatifi, Araştıran Anneler, Saçım Saçın Olsun, Interrail Türkiye ve Kalpler Erisin katıldı.

Facebook topluluklarına 1 milyon dolar hibe

Toplantıda tanıtılan global girişimin adı Facebook Community Leadership Program (Facebook Topluluk Liderliği Programı). Program kapsamında topluluk oluşturan ve onlara liderlik eden kişilere belirli topluluk girişimleri için kullanılmak üzere 1 milyon USD’ye kadar destek sağlanacağı da açıklandı. 

Facebook Gruplar ve Topluluk Sorumlusu Jennifer Dulski ve Ürün İşbirlikleri Başkan Yardımcı Ime Archibong, Facebook’un resmi blog sitesinde de yer alan yazılı açıklamalarında konunun detayları anlatıldı:

“Facebook bu programa, direkt olarak topluluklar kurarak liderlik eden kişilere verilecek 1 milyon dolarlık hibenin de içinde olduğu yeni bir yatırım yapacak.

Buna ek olarak Londra’daki Facebook Communities Summit’te grup admin’leri için yeni araçlar sunduk ve kullanıcıların Facebook’ta güvende ve emin hissetmelerini sağlayan teknolojiyi üreten Londra merkezli teknik ekibimizin genişleyeceğini duyurduk.

Avrupa çapında 300’den fazla topluluk lideri Londra’da bugün bir araya geldi. İngiltere’de Görme engelli gazilere ve ailelerine pratik ve duygusal destek sağlayan bir örgüt olan Blind Veterans UK (Görme Engelli Gaziler); Fransa’daki annelerin birbirlerine destek ve tavsiye verdiği bir destek grubu olan Donna Mama; kadın kaykay topluluğunu bir araya getiren Girl Skate UK (Kadın Kaykaycılar), ortak tutkuları etrafında birleşen bir dizi spor ayakkabı meraklısı High Society PL ve Almanya’nın ilk gay rugby kulübü olan Berlin Bruisers bu gruplardan bazıları…


Facebook Topluluk Liderleri Programı

Programın İhtisas ve Burs ayağı kapsamında dünyanın dört bir yanından topluluk liderlerine fon sağlanacak.

• En fazla beş topluluk lideri seçilerek her biri tasarılarını finanse etmeleri için 1,000,000* USD’ye varan ödül kazanacak.

• En fazla 100 lider burs programımız için seçilecek ve belirli topluluk girişimleri için kullanılmak üzere her biri 50,000 USD’ye varan hibe kazanacak.

• Topluluk Liderliği Grupları, yerel toplulukların liderlerini yüz yüze buluşturacak; onlara iletişim kurma, birbirinden öğrenme ve işbirliği yapma fırsatını sunacak. 2017’de ABD’de üç grupla pilot uygulamasını yaptık ve uygulama bu yıl dünya geneline de yayılacak.

• Topluluk Liderlerine Özel Facebook Grupları ile İngiltere ve ABD’de 10.000’in üzerinde grup liderini bir araya getiriyoruz. Birbirleriyle iletişim kurmalarının yanı sıra ekibimizle yeni özellikler denemelerini ve geribildirim yapmalarını sağlıyoruz.


Daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak için communities.fb.com
 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Reklamlar