Bitcoin gibi dijital para birimleri için devletler vergilendirme sistemi aramakta. Yeni bir hamle İsrail’den geldi.

İsrail Devleti, son yıllarda alım satımlarda hacimlerin hızla yükseldiği ve yakından takip edilir hale gelen Bitcoin ve benzeri kripto para birimlerinin vergilendirilmesi için yeni bir düzenleme başlattı. Düzenlemeye göre, kripto paralar “varlık” olarak değerlendirilecek ve buna göre vergilendirilecek. Kripto para yatırımcıları için de sermaye kazancı vergisi uygulanacağını duyurdu.

Kripto paralar alıcılar için bir yatırım aracı olarak görülse de aynı zamanda bazı internet sitelerinde satılan ürün / hizmetler için bir al-sat aracı. Dolayısıyla İsrail’in hayata geçireceği düzenleme, Bitcoin gibi kripto paraların nasıl bir yöntemle denetleme altına alınabileceği üzerine çalışan diğer devletlerin mercek altına alacağı örnek bir uygulama.

Ülkenizde de benzer girişimlerin olduğunu biliyoruz. Ancak kripto paraların nitelendirilmesi konusunda farklı bir yöntem izlenebilir:

“Bitcoin para değil, varlık”

İsrail Vergi Otoritesi tarafından yayınlanan genelge, kurumun kripto para birimlerini para birimi olarak değil, “varlık” olarak değerlendirdiği önceki açıklamasını desteklerken, güncellenmiş nihai taslakta, vergi dairesinin bireysel yatırımcılara kripto para birimleri varlıklarından elde edilen kazançlar için yüzde 25’lik sermaye kazancı vergisi ödeme zorunluluğu getireceği yer alıyor.

Kripto para birimleri ticareti yapan işletmeler ve borsaların da yüzde 17 katma değer vergisi (KDV) ödemekle yükümlü olacağı belirtilirken, kripto para birimlerinin soyut varlıklar olması sebebiyle bireysel yatırımcıların KDV ödemeyeceği fakat kripto para madenciliği ve döviz ticareti yapanların KDV ödemesi gerektiği duyuruldu.

İsrail Bankası (BoI) Başkan Yardımcısı Nadine Baudot-Trajtenberg’in, Ocak ayında “kripto para birimlerinin finansal varlıkları olarak görülmesi gerektiği” açıklamasının ardından vergi otoritesinin kripto para birimlerini “varlık” olarak sınıflandırma adımı, BoI’nın sanal para birimleri hakkındaki görüşleriyle uyuştuğu gözlemlendi.