İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın programı belli oldu. Sahnelenecek eserler ve oyun bilgilerini sizler için derledik.

İstanbul Şehir Tiyatroları, bu hafta çocuk oyunları hariç toplamda 7 oyunu izleyiciyle buluşturacak. Bu eserler, Harbiye, Fatih, Kağıthane, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye ve Gaziosmanpaşa’daki Şehir Tiyatroları sahnelerinde oynanacak.

Oyunlar ve konuları

Yangin-Yerinde-Orkideler-Medya-Roportaj“Yangın Yerinde Orkideler” oyunu

Mehmet Baydur’un yazıp Hülya Karakaş’ın yönettiği eser, toplum dışına itilen, “farklı” olarak algılanan insanların hikayesini anlatıyor. “Orkideleri hep bir ballad olarak düşündüm” diyen Baydur, insan kalmayı başarabilmiş bu kişilerin şarkısını ortaya koyuyor. Oyun, Kadıköy Haldun Taner Sahnesi’nde izleyicilerle buluşacak.

“Kahvede Şenlik Var” oyunu

Kahvede Şenlik Var, kadın erkek arasındaki anlaşmazlıklar üzerine yazılmış bir komedi. Bir çiftin evlenmeye karar verme sürecinde bir kahvede buluşup karşılıklı beklentilerini hoyratça dile getirdikleri eser, adını da bu kahveden alıyor. Sabahattin Kudret Aksal’ın kaleminden çıkan tiyatro oyunu, Murat Ozan tarafından sahneye aktarılıyor. Eser, bu hafta içinde Fatih Reşat Nuri Sahnesi’nde gösterilecek.

“Şahane Züğürtler” oyunu

Bu eser, Kızıl Devrim sonrasında Rusya’dan kaçan asilzade ailesi Ouratieff çiftinin yüklü servetlerine rağmen yaşadıkları yoksul hayatı anlatıyor. Fransız bulvar tiyatrosu öncülerinden Jacques Deval tarafından 1933’te yazılan Şahane Züğürtler, Haldun Dormen gibi bir usta tarafından sahneye uyarlanmış. Oyun, Kağıthane Sadabad Sahnesi’nde seyircisini bekliyor.

“Makedonya Gamzesi” oyunu

Mesleğine bağlı bir II. Abdülhamid Dönemi askeri olan Binbaşı Fehmi Aksaray’ın hikayesini izliyoruz bu oyunda. Arka planda Osmanlı batılılaşma süreci ve İttihat Terakki ile ilgili gelişmeler yer alırken hüzünlü bir aşk hikayesi ön planda anlatılıyor. Üstün İnanç’ın kaleminden çıkan oyun, aynı zamanda bir dönemin İstanbul’unu yansıtması bakımından izlenmeye değer. Oyunun bu haftaki durağı ise Üsküdar Müsahipzade Celal Sahnesi.

“Karıncalar-Bir Savaş Vardı” oyunu

Anlamsız bir savaştan sevgilisine kavuşmak arzusu ile kaçan bir askerin kaçış yolunda mayına basması ile başlar hikaye. Ayağını mayından kaldırırsa canından olacak olan asker bundan sonra ne yapacaktır? Karıncalar- Bir Savaş Vardı, Boris Vian ve John Steinbeck’in yazılarından yola çıkılarak Gökhan Aytemur tarafından tiyatroya uyarlanmış bir eser. Mert Turak’ın başrolünü üstlendiği oyun Gaziosmanpaşa’da sahnelenecek.

“Bak Bizim Şarkımızı Çalıyorlar” oyunu

Bol ödüllü bu Broadway müzikali, oyunun şarkılarının bestecisi ve söz yazarının arasındaki aşktan esinlenilen Neil Simon tarafından yazılmış. Ünlü fakat takıntılı besteci Vernon ile söz yazarı hayranı Sonia arasında geçen bu tutkulu aşk hikayesi, eğlenceli danslar ve müzikler eşliğinde sahneye koyulmuş. Yönetmenliğini Ersin Umulu’nun yaptığı oyun bu hafta Şehir Tiyatroları’nın Ümraniye Sahnesi’nde gösterilecek.

“Nora (Bir Bebek Evi)” oyunu

Modernist tiyatronun kurucusu Henrik Ibsen’in kaleminden çıkmış bir oyun Nora, dolayısıyla topluma dair pek çok eleştiriyi dile getiren bir yanı var. Üstelik eserin hikayesi konusunu gerçek hayattan alıyor. Sevgi temelinde kurulmamış bir ilişkilere ve kadının birey olamadığı ailelere odaklanan oyun, 140 yıldır kitleleri etkilemeye devam ediyor. Oyun, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde izleyicilerini bekliyor.