Kemal Batur, haberci kimliğiyle İkinci Körfez Savaşı’nda cephede 62 gün geçirmişti. Gazeteci, yeni kitabında anılarıyla bize o günleri anlatıyor.

Fam Yayınları’ndan çıkan kitap, “bir habercilik belgesi olmakla birlikte, günümüzde Irak’ta ve özellikle Kerkük ve Musul’da yaşananların ipuçlarını da barındıran bir çalışma” olarak niteleniyor arka kapakta. Sıcak savaş gelişmelerini de bu şekilde kaleme almış olan Kemal Batur’un arşivlik bir kaynağa imza attığını söylemek yanlış olmaz.

Batur, savaş sırasında basın aracına yapılan saldırı sonucunda elinden yaralanarak iki parmağını kaybetmişti. Gazeteci kitabını, kendisi kadar şanslı olmayan ve savaşta hayatını kaybeden meslektaşı BBC foto-muhabiri ve kameramanı Kaveh Golestan’a adadı.

İkinci Körfez Savaşı’nda ne olmuştu?

Irak'ın İşgali
Irak’ın savaştan önceki lideri Saddam Hüseyin’in heykelini yıkılışı

20 Mart 2003’te ABD ve Birleşik Krallık öncülüğünde bir koalisyon ordusu Irak’ı işgal etti. Irak ordusunun savaşta yenilmesinin ardından Saddam Hüseyin yakalanarak idam edildi. ABD ise “Irak’ı Özgürleştirme Operasyonu” dedikleri bu harekatla 15 Aralık 2011’e kadar ülkede kaldı. Körfez Savaşı sonucunda yaklaşık 1.000.000 sivil hayatını kaybetti ve daha da çoğu bölgeden göç etmek zorunda kaldı.