Müzakereler artık konuşulmasa da  hala Türkiye’ye gelen fonlar var. Sivil toplum için projeler geliştirilirse harcanabilecek fonlar hazır.

Bu konu Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen “Türkiye-Avrupa Birliği İlişkilerinde Sivil Toplum: Sivil Toplum Kuruluşları’nın Rolü” başlıklı panelde konuşuldu.

Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi (CIES), Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve AsiaMinor işbirliği ile gerçekleşen panelde Türkiye ile AB ilişkilerindeki son durum masaya yatırıldı ve  ilişkilerde sivil toplum aktörleri olarak Sivil Toplum Kuruluşlarının önemi, nasıl rol oynadıkları ve oynayabilecekleri ele alındı.

AB üyeliği gündemde değil ama…

Panelde konuşan Türkiye-Avrupa Birliği Derneği (TURABDER) Başkanı Gül Günver Turan, kısa dönemde Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğinin gündeme gelmeyeceğini söyledi. Turan, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik Paris’te düzenlenen toplantıya katıldığını belirterek izlenimlerini paylaştı: “AB ile geçmişimiz bugün sanki donmuş vaziyette.Daha yeni Paris’te bir toplantıdan geldim, hiç kimse Türkiye’nin tam üyeliğini görüşmek istemiyor. Sadece Türkiye-AB ilişkilerinin ekonomik ve sosyal yönüne ağırlık verdiklerini görüyoruz. Gündemde tam üyelik olmadığı sürece diyalog çok daha kolay ve hareketli geçiyor” dedi.

AB ilişkilerinin iyileştirilmesi için

STK’lar olarak yapabilecek yegane şeyin, mümkün olduğu kadar yurt dışındaki toplantılara katılmak olduğunu kaydeden Gül Günver Turan, “Bu yurt dışı toplantılarında bizler gibi insanların AB gibi bir çapaya sahip olmamız gerektiği düşüncesini onlara aşılamalıyız. Bu yönde genellikle gençlere yönelik programlar yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

STK’lar AB ilişkilerinin gizli kahramanları

CIES-Sivil_Toplum_Kuruluslarinin_Rolu_Medya_Roportaj

Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan da, Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) sürecin gizli kahramanları olduğunu belirterek, AB ile ilişkilerin sonlandırılmayacağını aktardı; bakanlık olarak ilişkilerin sonlandırılması yönünde bir çalışma içerisinde olmadıklarını da söyledi.

“Fikir üretsinler AB fonlarını sonuna kadar kullanalım”

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler ise, “2016-2017’de AB ilişkileri ve STK’lar yatay düzeye gelmişti. Ben bu seneden umutluyum, çünkü yeni yeni fonlar gelmeye başlıyor. 100 milyon euroluk liralık fonlar geçen yıl açılmamıştı, bu yıl açıldı. Ön duyuruda birçok ilan var, bu beni çok sevindiriyor. AB’nin STK’ya desteği geçen yıla göre daha aktif. Onun için STK’lar hemen hazırlıklara başlasın, fonlar geliyor. Proje ve fikirler üretsinler son kuruşuna kadar o fonları kullanalım” diye konuştu.

Panelin moderatörlüğünü Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Serdar Dinler yaparken panele, Avrupa Birliği Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, Sivil Toplum Geliştirme Merkezi Genel Koordinatörü Tezcan Eralp Abay, Yuva Derneği (YUVA) Başkanı Erdem Vardar, Türkiye-Avrupa Birliği Derneği (TURABDER) Başkanı Gül Günver Turan’ın yanı sıra öğrenciler ve öğretim üyeleri katıldı.