Bu yıl dördüncü kez düzenlenen etkinlikte İzmirliler sanatı, sanatçısıyla konuştu. 

Sanat galerilerini, sanatçı ve sanat aktörlerini bir araya getiren Büyük Efes Sanat Günleri’nde, bu özel sanat günleri için projelendirilen  eser ve sanatçıları İzmir’le buluştu.

Etkinlikte sergilenenler arasında Prof. Mehmet Kavukçu’nun yaklaşık 2000 parçadan oluşan “Evrensel Devinim” isimli çalışması ve Belkıs Balpınar’ın “Modern ArtKilims” serisinden modern dokuma halı eserleri de yer aldı. 

Buyuk-Efes-Sanat-Gunleri-SwissAyrıca “100 Yılın Fotograf Sanatını” 12 ciltte kaleme alan sanatçı Çerkes Karadağ’ın kitap imza günü paneli, gazeteci&yazar Ayçe Bükülmeyen ile Mehmet Kavukçu’nun “Yersiz Yurtsuz Performanslar” üzerine söyleşisi, Doç. Dr. Aslı Ceylan Öner ile Arda Işık’ın “Kentsel Akupunktur Stratejisi’nde Sanat Objesinin Yeri” üzerine söyleşisi sanatseverlerle ücretsiz olarak buluştu.  

22 Şubat’ta gerçekleşen açılış kokteylinde Büyük Efes Sanat yöneticisi Meriç Aktaş Ateş; Büyük Efes Sanat Günleri organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçen İzmir Büyük Şehir ve Konak Belediye’lerine, Sanatsal baskı destekleri için ise Cadbim Bilgisayara teşekkürlerini iletti.

EserAtak_SehnazAydin_BanuVargiTumay_MericAktasAtes_BelkisBalpinar_MehmetKavukcu_RizaElibol_AyseKarpat
Eser Atak, Şehnaz Aydın, Banu Vargı Tümay, Meriç Aktaş Ateş, Belkıs Balpınar, Mehmet Kavukçu, Rıza Elibol, Ayşe Karpat

Plaket töreninde Swissotel Büyük Efes Genel Müdürü Rıza Elibol ve MV Holding Yönetim Kurulu üyesi Banu Vargı Tümay; İzmir Büyük Şehir Belediyesi’ni temsilen Tanıtım Şube Müdürü Şehnaz Aydın’a ve Konak Belediyesi’ni temsilen Konak Belediyesi Başkan Yardımcısı Sn. Eser Atak’a desteklerinden dolayı plaketlerini takdim etti.

İzmir Swissotel Büyük Efes Izmir & Büyük Efes Sanat

Birçoğunu Türkiye’nin önemli sanatçılarının yaptığı ve devasa bir sanat galerisini andıran Swissôtel Büyük Efes’te önemli sanat eserleri Büyük Efes Sanat koleksiyonu bünyesinde sergileniyor. Hem Türk Çağdaş Sanatı hem de İzmir için tarihi bir değere sahip olan bu eserler, oteli ziyaret eden konuklar için birer sürpriz niteliğinde.

Otel girişinde misafirleri dünyaca ünlü Kolombiyalı sanatçı Botero’nun 2.5 metre boyundaki Atlı Adam heykeli karşılıyor. Bu heykel İzmir’de ve Türkiye’de ortak mekanda sergilenen bu ebatta ilk Botero heykeli. Venice Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun olan Rabarama, diğer adıyla Paola Epifani’nin eseri “Giyotin” ve Turner ödüllü sanatçı Antony Gormley’nin TIP adlı eserleri de Swissôtel Büyük Efes’in bahçelerinde yer alıyor.

Aktör&heykeltraş Lorenzo Quinn’in “Aşk” isimli eseri de koleksiyonun önemli parçaları arasında yer alıyor. Ayrıca otel odalarının her birinde Türk çağdaş sanatının önemli temsilcilerinden Devrim Erbil’in, her oda için farklı renklerde tasarladığı, İzmir’i anlatan çalışmaları bulunuyor.

Bu özel koleksiyon, aralarında Bedri Rahmi Eyüboğlu, Jale Yılmabaşar, gibi Türkiye’nin değerli sanatçılarından oluşan bir sanatçı grubunun eserlerini içeriyor.

Büyük Efes Sanat Günleri 2018; katılımcı kurumları Arkas Deniz Tarihi Merkezi, Asay Sanat, Bengisu Sanat, ECN Art Gallery, Galeri İlayda (İstanbul), GaleriM Sanat Galerisi (Ankara), GT Art Gallery, Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi Sanat Galerisi ve Keyfe Keder Kitap Alaçatı ile gerçekleşti.

Reklamlar