Flamingolar binlerce yıldır yaptıkları gibi yine Gediz Deltası’ndaki kur danslarıyla İzmirlileri mest etti. 

Doğa Derneği’nin düzenlediği bir organizasyonla İzmir sakinleri bu senenin ilk flamingo dansına şahitlik etti. 250’den fazla yaya ve bisikletli Karşıyaka’dan yola çıkarak Gediz Deltası’nın el değmemiş kıyılarına ulaştı. Katılımcılar, yürüyüş süresince flamingolar haricinde pek çok farklı kuş türünü de gözlemleme fırsatı buldu.

Gediz Deltası kuşlarının önemi

Dünyadaki her 10 flamingodan biri Gediz Deltası’nda yaşıyor ve kış aylarında eşlerini seçip yuva kuruyorlar. Bu süre boyunca flamingoların eşlerini seçerken başvurduğu göz alıcı yöntemler ve rengarenk dansları gözlemleme fırsatı da doğmuş oluyor.

İzmir Körfez Geçiş Otobanı projesi

Maalesef söz konusu flamingo yaşam alanından “İzmir Körfez Geçiş Otobanı” köprüsünün geçmesi planlanıyor. Doğa Derneği ise düzenlediği bu etkinlik ile bölgede yaşayan insanlarda konuyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçladığını belirtiyor. Zira, gerçekleşmesi planlanan köprü projesi flamingoların ve diğer kuş türlerinin yaşam alanları için büyük tehdit oluşturuyor. Üstelik İzmir Körfezi, UNESCO’nun Dünya Doğa Mirası kriterlerinin hepsini taşıyor ve nesli küresel ölçekte tehlike altında olan tepeli pelikan, Akdeniz foku ve Caretta caretta deniz kaplumbağasının birlikte yaşadığı tek alan olarak biliniyor.

Doga-Dernegi-Gediz-Deltasi_Medya-Roportaj.jpgYürüyüşte, Doğa Derneği Genel Koordinatörü Dicle Tuba Kılıç, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve diğer ilgili kurumlardan talebimiz Gediz Deltası’nın ivedi olarak UNESCO listesine alınması ve Körfez Geçiş Otobanı Projesi’nin iptal edilmesi. Böylesine değerli bir doğal alan, hiçbir zarar gelmeden yaşatılmalı, geleceğe bir UNESCO Dünya Doğa Mirası olarak taşınmalı ve flamingoların İzmir’deki dansları hiç bitmemeli” diyerek bölgenin önemini vurguladı.

İzmir Körfez Geçiş Otobanı projesinde son durum

Otoban geçiş projesi için hazırlanan çevresel etki değerlendirme raporunda mahkeme “olumlu” kararı vermişti. Bunun üzerine, Doğa Deneği, EGEÇEP, TMMOB ve 85 birey kararın iptalini talep etmişti. İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise konuyla ilgili “Bilim insanları 2030 öngörüsünde körfez geçişini fizibilite bakımından uygun bulmuyorsa biz onu birilerinin gönlü olsun diye ulaşım master planına koyamayız. Bilim derse ki koy, koyar ve savunuruz. Ama bilim koyma derse, biz orada aklı ve bilimi savunuruz.” açıklamasını yapmıştı.

 

 

 

Reklamlar