Nobel Ödüllü feminist yazar Doris Lessing, yeni kitabıyla siyaset, bilim-kurgu, cinsiyet rolleri ve fanteziyi biraraya getiriyor. Okuyucuyu pek çok konuyu sorgulamaya itiyor.

2007’de Yarık adlı kitabını yayınlayan ve aynı yıl bu eseriyle Nobel Ödülü’ne layık görülen yazar Doris Lessing,  “Evlilikler” isimli yeni kitabını çıkardı. Kitap, Argos’taki Kanopus Arşivleri’nin devam kitabı niteliğinde.

Argos’taki Kanopus Arşivleri 2- Evlilikler Konusu

doris lessing evlilikler kitabı

Evlilikler kitabı, seriden bağımsız olarak da okunabilen ve dünyaya feminizm perspektifinden bakan alegorik bir eser. İran kökenli yazar Doris Lessing, kadın-erkek ilişkileri ve farklı yönetim biçimlerini anlattığı bu öyküde Türk, Pers ve Arap kültürlerine ait isimler ve motifler kullanmış.

Roman, 3. kuşak anaerkil bir uygarlığın kraliçesi Al-lth ve ataerkil 4. kuşağın yarı-barbar kralı Ben Ata’nın evliliği çerçevesinde kurulmuş. Ne var ki bu evlilik, “Tedarikçiler” adı verilen akil kişilerin dayatmasıyla gerçekleşiyor. Zorla bir araya getirilen çift arasında kültür farklılıklarından kaynaklanan kaçınılmaz anlaşmazlıklar baş gösteriyor elbette. Neticede bu anlaşmazlıklar her iki taraf için de büyük bir dönüşümü beraberinde getiriyor.

Doris Lessing kimdir?

(FILES) A file photo taken 02 June 1982

Bugün Britanya’da yaşayan İran asıllı yazar Doris Lessing, babasının işi sebebiyle çocukluk ve ilk gençlik yıllarını bugünkü Zimbabve’de geçirdi. Orada ırkçılık karşıtı pek çok örgütlenmede aktif rol oynadı. Britanya’ya taşındıktan sonra kendini tamamıyla edebiyata ve yazarlığa veren Lessing, 2007’de Yarık adlı kitabını çıkardı ve aynı yıl bu eseriyle Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. Lessing bu ödüle layık görülen en yaşlı edebiyatçı oldu.İsveç Akademisi, Lessing’e Nobel Edebiyat Ödülü’nü verirken karar gerekçesinde onu “Kuşkuculukla, hararetle ve hayal gücüyle kadın deneyimlerinin destanını yazan yazar.” olarak tanımladı. Doris Lessing, kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı eserlerinde her zaman eşitsizlik, ırkçılık, politik çatışmalar gibi toplumsal konuları ön planda tuttu.

Reklamlar