Aşk hikayeleri, asırlardır kulaktan kulağa aktarılır. Peki ya bu hikayeleri giysiler anlatsa nasıl olurdu?

Ezgi Hakan Verdu Martinez, “Aşkın Sessiz Tanıkları” sergisiyle, kıyafetler aracılığıyla anlatmaya çalışıyor aşkı. Seramik sanatının inceliklerini kullanıyor bunu yaparken de. Toprak, ateş ve su birleşiminden ortaya çıkan seramiği insan doğasına en yakın şey olarak niteliyor yetenekli seramik sanatçısı.

Aşkın sessiz tanıkları

Kime sorsak farklı tanımlar aşkı. Birisi bulmaca eklerinden bildiği “aşırı sevgi duygusu” der, öbürü heyecan der, bir başkası acı… Buna rağmen evrensel bir duygudur aşk; milleti, coğrafyası, dili yoktur. Yalnız, aşkı bize aktaran kişi, imge ya da objeler kendi kültürel birikimlerini katarak anlatır, onun bir parçası olurlar.

Ezgi Hakan Verdu Martinez-Medya RoportajGiysilerimiz bedenimizle temas ederken ruhumuzla da etkileşime geçer bir anlamda. Üstelik, kıyafet seçimimiz/tarzımız kişiliğimizi ve tinsel varlığımızı dış dünyaya açık eden bir emaredir.  Dolayısıyla, giysiler aşk gibi ruhumuzu derinden etkileyen bir durum karşısında kayıtsız kalamaz. Seslerini çıkarmadan, kendi yöntemleriyle, yansıtırlar tanık oldukları aşkı. İşte “Aşkın Sessiz Tanıkları” seramik sergisi, bu fikirden yola çıkıyor ve kıyafetlere aşkı anlatma şansı veriyor.

3-18 Mart tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak olan seramik sergisine İstanbul Galata’daki D’art Galeri ev sahipliği yapacak.