Çocukları bilimle tanıştırmak ve ön yargıları yıkmak aslında o kadar zor değil. Bilimin eğlenceli yanı da var. 

Proje kapsamında, “Çocuk ve Bilim” odaklı eğitim programları düzenleniyor. 2017-2018 eğitim-öğretim yılı başından beri devam eden bu eğitimler öğrenci ve öğretmenlerin büyük ilgisini çekiyor. 4,5,6,7 ve 8. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen programda devlet okullarına ücretsiz hizmet veriliyor. Eğitimle, İnformel Eğitim-çocukistanbul tarafından ve İstanbul Bilgi Üniversitesi santralistanbul Kampüsü içinde yer alan Enerji Müzesi’nin etkileyici atmosferinde gerçekleştiriliyor.

L’Oréal, 16 yıldan beri “Bilim Kadınları İçin“ programı ile Türkiye’de bilim kadınlarına destek veriyordu. Şimdi de çocukları bilimle tanıştırarak bu desteğini sürdürüyor. L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Claude Rumpler, “çeşitlilik ve kapsayıcılık” misyonu doğrultusunda bilimle iç içe olan markanın çabalarını “Güzelliğin hayatları değiştirme gücüne inanıyoruz.” diyerek açıklıyor.

Çocuk İstanbul programının içeriği

Print

Bilim, merak ve keşfetme arzusu temelinde gelişen bir dal. Bu yetilere en çok sahip olan varlıklar da çocuklar olsa gerek. Ne var ki, çocuklar yaşları ilerledikçe hem merak ve keşif dürtülerinden hem de bilimden uzaklaşıyor, bilimle ilgilenmeyi “dahilere” bırakarak kendilerine daha alışılagelmiş meslekler seçiyorlar.

Çocukistanbul ve L’Oréal tam da bu durumu değiştirmek için yola çıkmışlar. Çocukların kafalarındaki bilim ve bilim insanı ön yargısını kırmak, onlara temel bilim prensiplerini öğretmek için okul okul geziyorlar. 4. sınıflar için “Kim Bilim İnsanıdır?”, 5,6,7 ve 8. sınıflar için “Gizemli Kutular” isimli iki ayrı programda da bilimin dil, din, ırk, cinsiyet fark etmeksizin hayata geçirilebilecek bir şey olduğu vurgulanıyor. Özellikle çocuklardaki “bilim insanı erkek olur” ve “bilim insanı sadece laboratuvarda çalışır” gibi algıları doğru bilgilerle değiştirmeyi hedefleyen proje, bilimi hayatın vazgeçilmez bir parçası olarak anlatıyor öğrencilere.

İnformel Eğitim çocukistanbul, çocuklar için zorunlu okul alanlarının dışında eğlenerek öğrenebilecekleri, kendilerini tanıyıp hayal güçlerini geliştirebilecekleri, yeni beceriler edinebilecekleri ortamlar sunan bir kurum olarak yine topluma faydalı bir faaliyeti hayata geçiriyor. Ayrıntılı bilgi için: www.cocukistanbul.org

 

 

Reklamlar