Şubat ayı ihracatında “kendini aşan” iller ve sektörler…

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Türkiye’nin Şubat ayı ihracat oranlarına yönelik verileri açıklandı. 

Buna göre Türkiye’nin Şubat ayında otomotiv sektörü ihracatı, 2.8 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı. Bir rekor da süs bitkileri ve mamulleri ihracatından geldi. Bu kalem de 15 milyon dolarla yeni zirvesini gördü. Yetkililere göre bunda 14 Şubat Sevgililer Günü’n de etkisi var.

Kırşehir ihracatında yeni rakamları gördü

Şubatta 22 milyon dolarlık ihracatı ile Kırşehir, bugüne kadarki aylık bazda en yüksek ihracat rakamını gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra, aralarında İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Gaziantep gibi Türkiye’nin önemli sanayi ve ihracat merkezi konumunda olan illerin de yer aldığı 29 il, 2018 yılında şimdiye kadarki en yüksek şubat ayı ihracatına imza attı.

Şubat 2018 ihracatında rekor sektörler

Tüm zamanların en yüksek şubat ayı ihracatına imza atan 6 sektör daha yer aldı. Makine ve aksamları sektörü 548 milyon dolar, mobilya, kağıt ve orman ürünleri 398 milyon dolar, savunma ve havacılık sanayii 150 milyon dolar, deri ve deri mamulleri 145 milyon dolar, meyve sebze mamulleri 118 milyon dolar ve zeytin ve zeytinyağı sektörü 58 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

En çok ihracat yapılan ülkeler

TİM Baskani-Mehmet_Buyukeksi2018 Şubat ayında İtalya, Belçika, Slovenya, Portekiz, Avustralya gibi ülkelere ihracat, tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştı. Ayrıca şubat ayında 51 ülke ve bölgede yeni ihracat rakamlarına ulaşıldı. Bu listede Almanya, İngiltere, ABD, İspanya, Hollanda gibi dünya devi ülkelerin yanında, Orta Doğu’da Katar, Güney Amerika’da Şili, Afrika’da Fildişi Sahili gibi dünyanın her bölgesinden ülkeler yer alıyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin aktardığı rakamlara göre,  Türkiye ihracatı, 2017 yılında dünya ticaretinden yüzde 0,9 pay alarak bugüne kadarki en yüksek seviyeye çıktı.

Reklamlar