Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü’nün 20.yılı olan 2018, Türkiye’de “Troya Yılı’’ ilan edildi. Bunun üzerine Netflix ve BBC hemen işe koyularak bir Troya dizisi yapmaya karar verdi.

Bu sene ilgi odağı haline gelen Çanakkale’deki Troya Antik Kenti Çanakkale Valiliği ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tüm dünyaya tanıtılıyor. Bunda kuşkusuz Netflix’in yeni dizisi de büyük rol oynayacak.

BBC ve Netflix dizinin adının “Troy, Fall of a City” olacağını bildirdi. Yapımda rol alacak isimler bile belli oldu;  baş rollerde David Gyasi, Hakeem Kae-Kazim, Louis Hunter gibi dünyaca ünlü yıldızları izleyeceğiz. Amerikan- İngiliz ortak projesi olan yapım, tarihi dizi önerilerinin vazgeçilmezi olacak gibi görünüyor.

Troya Antik Kenti hakkında bilgi

Truva Antik Kenti
Truva (Troya) Antik Kenti

Ülkemizin Çanakkale ilinde bulunan antik kent, ilk olarak 1863’de Frank Calvert ve sonrasında da Heinrich Schliemann tarafından kazılmış. Bu görkemli şehir zamanının ticaret merkezi olması ve doğu-batı arasında diyalog köprüsü özelliği taşımasıyla önem arz ediyor. Bu zamana kadar Truva Antik Kenti Açık Hava Müzesi olarak her yıl binlerce yerli ve yabancı turistleri ağırladı. 2018’in “Troya Yılı” ilan edilmesiyle beraber bölgede bir de özel Troya Müzesi açılacak.

 

Reklamlar