Türkiye’nin tahıl ambarında, yurtdışına da açılacak yeni bir fabrika kuruluyor.

Un pazarının lider ve yenilikçi markası Söke, Ankara’daki fabrika yatırımı ile sektörü hareketlendirecek. Kapasitesini yaklaşık üç katına çıkaracak yeni fabrikası ile Söke, ürünlerini daha fazla profesyonele ve tüketiciye ulaştırma imkanı bulacak.

Söke 1963 yılında, dünyada en saygın değirmen teknolojisini geliştiren İsviçreli Bühler makinelerini ve teknolojisini kullanarak kurduğu ilk değirmeni ile ismini aldığı Söke’de üretime başlamıştı.

Değirmencilikte 55 yıldır faaliyet geçirdiği süre boyunca sektörde pek çok ilke imza atan Söke, un pazarını hareketlendirecek ve yurt dışına açılmasını sağlayacak büyük bir yatırıma imza attı. Söke Ankara’da yer alan yeni fabrikası ile birlikte üretim kapasitesini yaklaşık üç katına çıkaracak. Türkiye’nin tahıl ambarı konumundaki İç Anadolu Bölgesi’nin en iyi kalitedeki buğdayları da yeni fabrikada işlenerek pazara sunulacak. Fabrikanın üretime geçmesi ile birlikte bölgede 200 kişilik doğrudan iş imkanı yaratılacak, Türk ekonomisine ve istihdama katkı sağlanacak.

Un fabrikası günde 1400 ton kapasiteye ulaşacak

Soke-CEO_Basar-Kilic-Medya-roportaj.jpg
Söke CEO’su Başar Kılıç

Yatırım ile ilgili bilgi veren Söke CEO’su Başar Kılıç, “Söke olarak yeni yatırımımız ile büyümemize hız katıyor, istihdam sağlıyor ve Türk ekonomisine katkımızı arttırıyoruz. Kalite, Söke için kuruluşundan bu yana vazgeçilmez bir husus oldu. Yeni yatırım için seçimimizi de yine bu kriter belirledi. Yeni fabrikamızda değirmen teknolojisinin üstün markası Bühler marka makineler yer alıyor. Lokasyon olarak İç Anadolu’da bulunması hem Anadolu’daki yaygınlığımızı pekiştirmek hem de bölgedeki yüksek kalitedeki buğdayları da işleme imkanı sunması açısından önemli bir avantaj. Profesyonellerin ve ev tüketicilerinin güvenerek kullandığı, her ihtiyaca cevap verebilen zengin ürün çeşitliliği sunan bir marka olarak artan kapasitemizle daha fazla kullanıcıya ulaşacağız. Yurt dışı pazarlara girme hedefimize büyük katkı sağlayacak yeni yatırımımız sektörün güçlenmesine de olumlu yönde etki edecek” diyor.

Dönemin en büyük ve modern fabrikası olarak 1994 yılında inşa edilen fabrika günlük 840 ton üretim kapasitesine sahip. Yeni fabrikanın sağlayacağı kapasite artışı Söke’nin ürün çeşitliliğini artırmasına da katkı sağlayacak.