“İnternetle Hayat Kolay” projesi, Türkiye’nin emekçi kadınlarına yurt dışının kapılarını açtı. Ülkenin küçük bölgelerinde işlerini icra eden kadınlar, küresel ekonominin parçası oldu. 

Türk Telekom’un başlattığı “İnternetle Hayat Kolay” projesiyle dijital dünyaya adım atan kadınlar, aldıkları internet eğitimleriyle ürünlerini online mecrada satışa sundu. İnternet okur-yazarlığı eğitimleri Türkiye’nin dört bir yanından 300 gönüllü genç tarafından verilirken 19.000’i kadın olmak üzere 30.000 kişi internet kullanmayı öğrendi. Şimdilik 54 ilde hizmet veren proje önümüzdeki sene 81 ilde birden faaliyete geçirilecek.

İnternetle hayat kolay projesi somaProje ile ilgili konuşan gönüllü eğitmen Gökçe Uygur, “Bu proje kapsamında teyzelerimiz hastane randevularını kendileri alabiliyorlar. E-devlet sayesinde çocuklarının notlarına bakabiliyorlar. İnternetten dantel örneklerine, sabun örneklerine bakabiliyorlar. Her şeye erişebileceklerini göstermeyi hedefliyoruz. Özellikle köy kadınlarımız yerelden şehre ulaşmada zorluk çekerken şimdi devlet ayağımıza geldi diyorlar. O kalplere dokunmayı amaçlıyoruz.” diyerek projenin önemini vurguluyor.

70 yaşında Amerika’ya el işi gönderiyor

“İnternetle Hayat Kolay” eğitimlerine katılan ve 70 yaşında internet kullanmayı öğrenen Semihe Şengül, Sinop’ta kendi yaptığı ürünleri kullandığı bir restoran işletiyordu. Şengül, eğitimlerden sonra “İnternet ruhumu ufkumu açtı, gözüm açıldı. Her şeyi onda öğrendim.” diyor.

Suruç’tan Japonya’ya gelinlik

Sıdıka Cengizer ve gelinlikleri

Projenin hayatını değiştirdiği bir başka isim de Şanlıurfa, Suruç’ta gelinlik ve kuaför salonu bulunan Sıdıka Cengizer. Eğitim sonrasında sosyal medya üzerinden satış yapmaya başlamış. Hatta Japonya’ya gelinlik sattığını söyleyen Cengizer müşterilerinin %80’inin internet üzerinden geldiğini ve böylelikle satışlarının eskiye oranla %90 arttığını belirtiyor. Japonya’ya gelinlik gönderme hikayesini ise “Onlar bana mesaj atıyorlar istediği ürünleri soruyorum, Onların fotoğrafını bana atmaları yeterli ben dikime veriyorum. İnternet üzerinden adres alıp kargo ile gönderiyorum.” sözleriyle anlatıyor.

Ağırlıklı olarak kırsal kesimlerdeki insanlara ulaşmaya çalışan Türk Telekom, dijitalin ülkemizde yalnızca gençlerin kullanabildiği bir platform olduğu algısını bu projeyle yıkmayı hedefliyor. Zira, şimdiden eğitim alan bireyler kendi işlerini online olarak yürütmeye başladılar bile!

 

Reklamlar