Liman hizmet tarifesine uymayan işletmelerin cezası sadece 102 TL idi. Yaptırım gücü olmayan ceza sonunda yenilendi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından 2014 yılında yayımlanan Liman Hizmet Tarifesinin Belirlenmesi konulu 2014/29 Genelge, bu ilmeler için tavan fiyatı belirlemiş ve bunlara uyma zorunluluğu getirmişti. Ancak kurala uymama cezası 102 TL gibi komik bir rakam olunca Liman İşletmeleri kurala uymayıp şikayet gelirse cezayı ödeyip kurtuluyordu.

Pagev-baskani-yavuz-eroglu-medya-roportajKonuyla ilgili mücadele veren kurumlardan TOBB Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclisi ve PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, dış ticarette firmaların sırtına yüklenen ekstra masraflardan biri olan Kırmızı Hat sorununun çözümü için verilen mücadele sonucu cezanın 5 bin TL’ye yükseldiği ve böylece dış ticaret firmalarının ağır yükten kurtulduğunun müjdesini verdi.

İhracatta “Kırmızı Hat uygulaması” nedir?

İhracat ve ithalatçılar, gümrük işlemlerindeki ekstra masraflardan şikayetçi. Farklı isimler adı altında onlarca belge ve işleme ödeme yapılıyor, bu ödemeler yılda milyonlarca lirayı buluyor. Dünya Bankası’nın araştırmasına göre gümrüklerde firmalarımıza, Türkiye’den 4 kat daha zengin OECD ülkelerinden 6 kat fazla evrak bedeli yükleniyor. Dış ticarette sadece Kırmızı Hat uygulamasından firmaların kaybı yıllık 250 milyon TL’yi buluyor.

İhracatta konteynerlerin ortalama yüzde 5’i, ithalatta ise yüzde 18’i Kırmızı Hat’a düşüyor. Kırmızı Hat, bu hatta düşen malların Gümrük İdaresi’nce daha detaylı kontrol edilmesi anlamına geliyor ki, Gümrük İdaresi de bu kontrol işlemi sırasındaki hizmetleri Liman işletmelerinden sağlıyor. Liman işletmeleri ise bu zorunlu işlemler sırasında tahmil, tahliye, ardiye, saha içi taşıma ücretleri ve benzeri masraflar için firmalardan fahiş bedeller tahsis ediyor.

Vakıf, kırmızı Hat, tartım ücreti, ordino bedeli gibi firmalara ekstra yükler bindiren sorunların çözümü konusunda aktif bir politika izliyor.

10 Mart 2018 Tarihli ve 30356 Sayılı Resmî Gazete beyanı

7099 sayılı Kanunla Gümrük Kanunu 218 ve 241. maddelerine eklemeler yapıldı.

-Bu Kanunun 218 inci maddesinin üçüncü fıkrası uyarınca Bakanlıkça belirlenen azami bedellere uyulmaması halinde her bir işlem için beş bin Türk lirası usulsüzlük cezası uygulanır.

Reklamlar