Ünlü sanat eleştirmeni ve küratör Nato Thompson’ın yeni kitabı günümüzün en yenilikçi sanatçı ve aktivistlerinin çalışmalarını anlatıyor.

Sanat kategorisinde yayınlanan “İktidarı Görmek: 21. Yüzyılda Sanat ve Aktivizm” isimli kitap, sanatçı ve aktivistlerin çalışmalarına odaklanmasının yanı sıra; kendi topluluklarını iktidarı görmek ve baştan hayal etmek için cesaretlendiren mekan, kurum ve toplumsal hareketleri de ele alıyor.

Seeing Power / İktidarı Görmek kitabının konusu:İktidarı Görmek 21. Yüzyılda Sanat ve Aktivizm

Kapitalizmin getirdiği “pazarlanabilirlik” fikri televizyon, reklamlar ve özellikle sosyal medyanın hayatımıza girmesiyle iyice geniş bir alanı kapsamaya başladı. Buna göre; her şeyin, kendi kişiliklerimizin bile bir satış değeri var artık. Sürekli bir bilgi ve görüntü selinin içinde yaşıyor, her an bir şeylere maruz kalıyoruz. Peki böylesine bir dünyada yaşarken, kendimize ait o biricik sesi bulmamız mümkün mü?

İşte, Nato Thompson “İktidarı Görmek: 21. Yüzyılda Sanat ve Aktivizm” kitabıyla tam da bu soruyu soruyor. Toplumsal kaygıları olan ve bu konuda sorumluluk hisseden sanatçı ve aktivistler için tüm bu bilgi seli ve kapital sistemin ne anlama geldiğini ve bunlarla nasıl başa çıkabileceklerini irdeliyor. Bunu yaparken, alternatif sanat mekanları, Occupy hareketi ve Arap Baharı gibi kitlesel olaylardan kendine pay çıkarıyor. Böylece, yakın zamanda kitleler için iktidara meydan okuma yollarını açan mekan ve pratiklerin nasıl mümkün olabildiğini gösteriyor.

Çevirmenliğini Erden Kosova’nın yaptığı kitap, KÜY tarafından basılarak raflarda yerini aldı.