Japonya ile ortak yürütülen proje sayesinde Marmara saniye saniye inceleniyor.

Proje sonuçları, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde düzenlenen bir toplantıyla halka beyan edildi. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Yoshiyuki Kaneda ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya; Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, İstanbul Vali Yardımcısı Halit Serdar Cevheroğlu, Başbakanlık AFAD Deprem Dairesi Başkanı Dr. Murat Nurlu, Japonya İstanbul Başkonsolosu Norio Ehara, Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu ve Doçent Gülüm Tanırcan katıldı.

Mardim_Kapanis_program___Prof._Dr._Yoshiyuki_Kaneda__Prof._Dr._Haluk_Ozener_1
MarDİM kapanış programı- Prof. Dr. Yoshiyuki Kaneda ve Prof. Dr. Haluk Özener

Toplantı açılışında konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, 150 yıldır yer bilimleri konusunda öncülük etmiş Kandilli Rasathanesi’nin diğer enstitülerle iş birliği içinde Japonya ile başlattığı projeyi tamamlamış olmasından mutluluk duyduklarını belirtti.

MarDİM Projesi nedir?

1999 Kocaeli Depremi’nin ardından Marmara Bölgesi’nde büyük bir deprem beklenmeye başlamıştı. Bu projenin hayata geçirilmesine de işte o Kocaeli Depremi sonucunda karar verildi. MarDİM Projesi, T.C. Kalkınma Bakanlığı ile Japon Kalkınma ve İşbirliği Ajansı desteği, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) ile Japonya Deniz-Yer Bilimleri ve Teknoloji Ajansı (JAMSTEC) iş birliği ile 2013 yılında hayata geçirildi. .

Proje kapsamında, 2013 yılından bu yana Marmara’da, deniz ve kara gözlemleri yapmak suretiyle Kuzey Anadolu fay hattının Marmara içindeki segmentleri boyunca depremlerin tekrarlama periyotları incelendi. Denize yerleştirilen deniz dibi ölçüm aletleriyle gözlem yapılmaya devam edildi. Marmara Denizi içindeki fayın açılma ve kapanma, genişleme ve kısalmaları 5 yıl boyunca her gün ölçümlenerek raporlandı. Çalışmalar sonucunda Marmara Denizi’nin deprem ve tsunami haritası çıkarıldı. İlk kez Marmara Denizi Deprem ve Tsunami Haritası çıkartılırken; yine bir ilk olarak ‘Tsunami Erken Uyarı Sistemi Modeli’ geliştirildi, afet eğitim programları güncellenerek Türkiye’de ilk defa tsunami kitapçığı hazırlandı. Proje, bu alanda Türkiye’de gerçekleştirilen en uzun soluklu proje olma niteliğini taşıyor

Projenin amacı nedir?

MarDİM Projesi’nin, öncelikli amacı Marmara Bölgesi’nde beklenen afetin yol açacağı can ve mal kaybını en aza indirmektir. Bununla birlikte, çok disiplinli araştırmalarla afet eğitim programlarını güncelleyerek Türkiye’de afet bilincini artırmak ve Japonya’da aktif fay çalışmalarının değerlendirilmesine katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. Proje kapsamında, Türk ve Japon bilim insanları, 4 farklı başlık altında toplanan ve bu amaçlara hizmet eden ortak araştırma ve çalışmalar yaptı.

DepremPark

MarDİM projesi kapanış toplantısının ardından katılımcılarla birlikte Boğaziçi Üniversitesi, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Afete Hazırlık Eğitim Birimi bünyesinde Deprempark açılışı gerçekleşti. Deprempark eğitimi, afet ve afetlere hazırlık bilincini arttırmayı amaçlıyor. Eğitim kapsamında ilkokul ve lise öğrencilerine, depreme karşı evde, okulda alınması gereken kişisel önlemler, depremler sırasında ve sonrasında sergilenmesi gereken davranışlar konusunda Temel Afet Bilinci oluşturmak amacıyla verilen ders sonrası, uygulamalı ve görsel eğitimler veriliyor.

Reklamlar