LGBT temalı reklam kampanyalarını tanımlamak için kullanılan “Pride Advertising” nedir, ne değildir?

Bugün Türkçede tam bir karşılığı maalesef bulunmayan bu reklam türüne global markalar özellikle son dönemlerde rağbet ediyor. Peki bu rağbetin sebebi ne?

Büyük bir marka olmak; yalnızca ürün kalitesi, müşteri ilişkileri, pazarlama stratejileri ile ilgili olmaktan çıkalı uzunca bir süre oldu. Özellikle sosyal medya ile beraber hayatımıza giren “anlık izleme olanağı”, tüketicilerin markalarla daha içli dışlı olmasını sağlarken aynı zamanda insanlara onların attıkları her adımı takip edebilme imkanı verdi. Her yeni gelişmede gözler bu markalara dönüyor, adeta “Haydi bakalım, şimdi ne yapacaksın? Bu olaydan kendine nasıl bir pay çıkaracaksın?” deniyor. Elbette insanlar bu izlemeleri belirli beklentiler içerisinde gerçekleştiriyor; kimi zaman bir tepki bekliyorlar, kimi zaman uyum, kimi zamansa farkındalık. Şirketler bu beklentilere cevap verebildikleri ölçüde değer kazanıyorlar.

Markalar, tıpkı insanlar gibi duyarlı olmalarının beklendiği bu çağda, politik ve sosyal meselelere karşı bir duruş sergilemek durumunda kalıyor. Bu tartışmalı meselelerden bahsederken, özellikle yeni nesil için önem teşkil eden LGBT’den daha iyi bir örnek bulmak güç doğrusu. Google’ın 2014’teki araştırmasına göre; genç bireyler LGBT dostu şirketleri kariyer planlarında daha ön sıraya koyuyor, iki marka arasında tercih yaparken de yine eşitlik temelli olanı tüketmeyi seçiyorlar. Hal böyle olunca, her geçen gün “çeşitlilik”e vurgu yapan, destek veren şirket  sayısı artıyor.

Cesur markaların cesur LGBT kampanyaları

absolut outrageous kampanyasıAbsolut, Outrageous

Tüketici iç görüsünü doğru yorumlayıp pride advertising türünün ilk örneklerini verenlerden biri de dünyaca ünlü vodka markası Absolut. İsveçli marka, 1981’de “OUTrageous” (aşırı çirkin) başlığıyla yayınladığı ilanda eşcinsel topluluğa verdiği desteği açıkça göstermişti. Bu kampanya ile “geylere gülmeyen fakat geylerle beraber gülen” Absolut, yıllardır LGBT ile beraber yürüyüşüne devam ediyor.

budweiser be yourself kampanyasıBudweiser, Be Yourself

Sonrasında, premium bira kategorisinde en çok tercih edilen isimlerden Budweiser, 2006 yılında ABD’de “Be Yourself” yani “kendin ol” diyerek bir basın ilanı hazırladı. İlanda aynı cinsten bireylere yer verilen bu kampanya pek çok tartışmayı da beraberinde getirmişti.

burger king proud whopper kampanyasıBurger King, Proud Whopper

Ayrıca, Burger King ve Honey Maid’in yürüttüğü “pride advertising” kampanyaları da eşitliğe ve çeşitliliğe dair güzellemeler içerirken genç tüketici kitlesinin takdirini kazanıyor. Örneğin, Burger King “proud whopper”ı (onurlu whopper) 2014’te piyasaya sürdüğünde önce müşterilerinden sonra da medyadan çok büyük ilgi görmüştü. Büyük fast food zinciri, bu kampanya ile mesajını 18-24 yaş aralığındaki geniş bir kitleye iletti ve genç bireyler tarafından tercih edilebilirliğini artırdı.

honey maid loveHoney Maid, This Is Wholesome & Love

Amerikalı kraker markası Honey Maid ise yine 2014’te yayınladığı reklamda tipik Amerikan ailesinin zaman içindeki başkalaşımına reklam filminde hem eşcinsel hem de geleneksel anne-baba figürlerine yer vererek vurgu yaptı. İngilizcede hem “sağlıklı” hem de “ahlak açısından sakıncası olmayan” anlamına gelen “This Is Wholesome” sloganıyla da çifte mesaj vererek kampanyasını taçlandırdı. Elbette kampanyaya negatif yorumlar da gecikmedi. Honey Maid ise tepki olarak “Love”(sevgi) başlıklı başka bir film daha yayınladı ve “This is Wholesome” sloganının, deyim yerindeyse, hakkını verdi.

Sonuç olarak, “pride advertising” sadece LGBT’ye destek sağlamak açısından değil; aynı zamanda markaların kendi pozisyonlarını belirlemesi, tüketicinin gözünde bir duruşa sahip olması açısından da önem teşkil etti, etmeye devam ediyor. Ne var ki bu duruş her zaman bir nefret kitlesini de beraberinde getiriyor. Türkiye’de hala böyle reklamlar yapılamıyor, zira özellikle biz ve bizim gibi ülkelerde çok daha riskli olan bu girişimlerin anında büyük bir linçle karşılaşması öngörülebilir bir ihtimal. Diğer yandan, ABD ve Avrupa’da bu riski göze alıp gey bireylerle ilgili farkındalık yaratmaya çalışan şirketler bir şekilde başarılı oluyor ve finansal olarak da bunun karşılığını alıyorlar.

Reklamlar