Dünyanın en büyük cam üreticilerinden olan Guardian Glass, “La Casa del Desierto” adlı doğayla mükemmel uyum sağlayan çöl evini yaptı.

La Casa del Desierto, doğaya meydan okuyan ve Avrupa’daki en olumsuz ve zorlu çevre koşullarından birine sahip olduğu varsayılan İspanya’nın Granada bölgesindeki Gorafe Çölü’ne direnmek üzere tasarlandı.

Ahşap bir iskelet üzerine kurulu ve tümüyle yüksek performanslı, enerji tasarrufu sağlayan Guardian Glass ile kaplanan bu ev yalnızca 20 m2‘lik alan kaplıyor ve üç bölgeden oluşuyor: Yatak odası, banyo ve oturma odası. Doğrudan manzaraya bakan geniş bir alanı bulunan La Casa’da ayrıca bir su filtreleme sistemi, enerji üretimi sistemi ve güneş enerjisi panelleri bulunuyor.

Çöl ortasında bir vaha

Guardian Glass’ın projeyi hayata geçirirken amaçladığı şey ise “camın günlük yaşantımızdaki önemini dört mevsim boyunca birinci elden ve yerinde göstermek ve bunu hayal edebileceğiniz en zorlu çevre koşullarından birinde başarmak.” Bu yönüyle çığır açıcı, cesur ve bir o kadar da yaratıcı bir çalışmaya imza atılmış gibi görünüyor. Üstelik, şirketin adıyla (muhafız cam) da birebir uyumlu olan bu proje, tabiri caizse çölün ortasında bir vaha olarak inşa edilmiş.

Guardian_Glass_La_casa_del_desierto
Çöl Evi’nin içeriden görünümü

Binanın tasarımı, OFIS Architects mimarlık şirketinden Spela Videcnik liderliğindeki büyük ve tecrübeli mimar grubunun, AKT II ve Transsolar firmalarından mühendisler ve enerji danışmanları ve Guardian Glass uzmanları ile birlikte ortaya koydukları ortak çabanın ürünü. Ekip, mimari ve inşaatın gelecekte insanlığın karşı karşıya olacağı çevresel problemlerle, çevre dostu ve enerji tasarrufu sağlayan yapılar sayesinde nasıl başa çıkılabileceğinin bir örneğini ortaya koyuyor. Özellikle küresel ısınma ve su kaynaklarının tükenmesiyle geleceğe yönelik artan kaygılar, bu gibi profesyonel iş alanlarının çabalarıyla bir nebze yatışabiliyor.

 

 

Reklamlar