Artık, kişisel ihtiyaçlara göre dizayn edilmiş bilgisayarlar tercih ediliyor, bu da “bilgisayar toplama” kavramını hayatımıza soktu. Peki bilgisayar toplama nasıl yapılır?

İncehesap.com, oluşturduğu “PC Toplama Sihirbazı” ile tam da bu soruya cevap veriyor ve konuyla ilgilenenler için tabiri caizse bir bilgisayar toplama rehberi niteliğinde bir “sihirbaz” oluşturuyor.

İş, günlük ya da oyunlarla keyifli vakit geçirmek amacıyla tercih ettiğimiz bilgisayarların tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabilmesi için sıfırdan toplanması akılcı bir yol olarak göze çarpıyor olsa da tüm bilgisayar bileşenlerinin teknik özelliklerine hakim olabilmek hiç de kolay değil. Fakat incehesap.com’un geliştirdiği “PC Toplama Sihirbazı” sayesinde tüm zorluklar ortadan kalkıyor ve ihtiyaç duyulan en uygun bilgisayar kolaylıkla oluşturulabiliyor.

Bilgisayar nasıl toplanır?

bilgisayar toplama

 

1.Kullanım amacını belirlemek

Teknoloji odaklı e-ticaret sitesi incehesap.com, öncelikle oluşturulmak istenen bilgisayarın kullanım amacının iyi belirlenmesi gerektiğini vurguluyor. Masaüstü bilgisayara günlük kullanım mı, iş amaçlı mı ya da bilgisayar oyunlarını sıklıkla oynamak için mi ihtiyaç duyulduğunun kararı verildikten sonra toplanacak bilgisayarın segmenti de belirlenmiş oluyor.

2.Birbirine uyumlu teknik bileşenleri seçmek

Kullanım amacını belirledikten sonra, kasa, soğutma sistemi, ekran kartı, RAM, anakart, monitör, işlemci gibi bileşenler arasından birbirine uyumlu parçaların seçilmesi gerekiyor. Ne var ki bu aşama, hiç de kolay olmayan ve uzmanlık isteyen bir nokta.

PC Toplama Sihirbazı da işte bu noktada devreye girerek kullanıcılarının yerine tüm bu bileşenleri seçiyor.

PC Toplama Sihirbazı nasıl çalışır?

incehesap.com_PC_Toplama_Sihirbazi.jpg

Sihirbazda yer alan işlemci ve ana kartların pin uyumları ile destekledikleri altyapı teknolojilerinin senkronize olarak ilerlediği bu hassas sistemde ana kartların desteklediği RAM kapasitelerine göre RAM seçilebiliyor ve buna bağlı olarak ana kart, RAM ve slot desteğine göre RAM eklenebiliyor. Ekran kartı seçiminin yapılmasının ardından sistem robotu seçilen ekran kartına uyumlu kasa ve power supply’leri listeleyerek uyumsuz olanları otomatik olarak devre dışı bırakıyor. Sabit Disk, SSD, mSata ve CD sürücü seçildikten sonra bu kategorideki ürünlerin adet artırımları yine ana kartın Sata desteğine göre ayarlanmış durumda bulunuyor.

Monitör de seçilen ekran kartının sağladığı görüntü desteğine göre listeleniyor. Bu şekilde kullanıcılar, seçtikleri ekran kartı ile monitörlerini sorunsuz olarak çalıştırabiliyor. Kasa seçimlerinde ise belirlenen ana kart ve ekran kartı modellerine göre filtreleme gerçekleşiyor. Power supply olan kasalarda ekran kartı ve sistemin desteklediği minimum watt değerine göre listelenme yapılıyor. İşlemci soğutucularda da yine işlemcilere uygun soğutucular listeleniyor.

Gamer’lar için özel bilgisayar toplama robotu

gamer bilgisayar toplama

 

incehesap.com PC Toplama Sihirbazı’nda oyuncular için özel olarak geliştirilmiş “Gaming PC Toplama” seçeneği de bulunuyor. Oyuncu bilgisayarı toplamayı amaçlayan kullanıcılar için düşünülen bu seçenekle ana karttan ekran kartına, işlemciden RAM’e, klavyeden mouse’a, kulaklıktan diğer ekipmanlara kadar sadece Gaming ürünleri listeleniyor.

Reklamlar