WatchGuard Türkiye, ortak Wi-Fi kullanımın gizlilik açısından yarattığı riskleri ve güvenli bir wi-fi ağına sahip olmak için alınabilecek önlemleri masaya yatırdı.

Ofis gibi ortak çalışma alanlarında, kafe ve restoranlarda ya da otel gibi konaklama yerlerinde herkesin erişimine açık olarak kullanılan Wi-Fi noktalarının işlevleri müşterilere internet erişimi sağlamaktan daha öteye geçiyor. Lider güvenlik duvarı ve UTM sağlayıcısı WatchGuard’a göre genellikle bu ağların güvenliği için yeterli önlem alınmıyor. Diğer bir deyişle, günümüzün vazgeçilmez gereksinimlerinden olan ortak ağlar, aslında hayatımızı kolaylaştırsa da özel yaşamımız için bir o kadar tehlike arz ediyor.

WatchGuard’ın Türkiye Satış Mühendisi Alper Onarangil, korunması gereken kişisel veya kurumsal bilgilerin, ortak Wi-Fi ağları aracılığıyla hiç fark edilmeden yayılabileceğini vurgulayarak ağ paylaşımının güvenli hale getirilmesi için dikkat edilmesi gereken temel noktalara değiniyor.

Siber korsanlara dikkat

siber korsan

Ortak ağların oluşturduğu tehditlerin başında bu siber suçlar yer almaktadır. Siber korsanlık, herkesin kolayca erişebildiği bu ağlar vasıtasıyla bilgisayar ve cep telefonlarına gizlice sızarak özel bilgilerin ele geçirilmesidir. Bu işlem, kurbanlar en ufak bir şüpheli aktivite fark etmeden, tabiri caizse ruhları bile duymadan yapılabiliyor.

Alper Onarangil bu ağların çalışma sistemlerini ise şöyle anlatıyor: “Kişisel bilgi gerektiren çoğu internet sitesi ve uygulama HTTPS üzerinden şifrelenir ve bilgisayarların birbirleriyle iletişim kurması da bu HTTPS sistemi ile sağlanmaya çalışılır. Fakat siber saldırganlar “Man-in-the-middle saldırısı” denilen bir yöntem aracılığıyla bağlanılmaya çalışılan internet ağı ile bilgisayarınız veya mobil cihazınızın arasına sızar ve güvenlik duvarını aşmayı başaran bir yazılım kullanarak hassas bilgilere ve verilere ulaşır.”

Kablosuz ağ güvenliği nasıl artırılır?

kablosuz ağ güvenliği nasıl artırılır

Bu siber ataklardan korunmak ve özel bilgilerimizin yayılmasını engellemek için neler yapabileceğimizi WatchGuard yayınladığı 5 ipucuyla anlatıyor. Bu 5 ipucunu uygulayarak internete bağlanırken Wi-Fi ağınızın daha kaliteli ve güvenli olmasını sağlayabilirsiniz.

1.Kablosuz ağ güvenliği hizmeti veren paketlerden edinin

Ortak Wi-Fi ağınıza sızılmasını önleyen bir yazılım kullanarak ulaşabileceğiniz en yüksek güvenlik ihtimaline sahip olabilirsiniz.

2.İstatistiklerle desteklenmiş analizlerle güvenliğinizi takip edin

Hangi ziyaretçinin ne zaman, nerede ve nasıl sizin Wi-Fi’nizi kullandığını öğrenerek hem güvende olduğunuzdan emin olabilir hem de sunduğunuz kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Hem güncel hem de geçmişe dair kullanımları görmeniz size büyük ayrıcalık sağlayacaktır. Ayrıca istatistikleri ve ölçüm verilerini değerlendirerek işinizle ilgili daha iyi kararlar alabilirsiniz.

3.Erişim noktalarının sayısını ve kalitesini iyi yönetin

Doğru bir kablosuz ağ ortamı, bir erişim noktasından limitsiz sayıda erişim noktasına ve çoklu lokasyonlara yayılabilir. Eğer bu noktaları iyi bir şekilde düzenleyip gruplandırırsanız daha tutarlı bir sistem oluşturabilirsiniz. Örneğin ağlarınızı yer, bina, kat veya müşteriye göre sınıflandırabilirsiniz.

4.Güçlü etkileşim ve pazarlama araçlarından faydalanın

Uyumlu ve kolay bir şekilde kullanabilen ek araç ve yöntemler basit bir kablosuz bağlantıyı müşteri, ziyaretçi veya çalışanlarınız için zengin bir Wi-Fi deneyimine dönüştürebilir.

5.Nasıl bir Wi-Fi güvenliği desteğine ihtiyaç duyduğunuzdan emin olun

Örneğin, sunduğunuz kablosuz ağın kaç tane erişim noktası olması gerektiğini mi merak ediyorsunuz?Bu konuda hizmet veren satıcılar arasından tercih etmeniz gereken, size bilgi toplama imkanı verebilen ve plan yapabilmeniz için kafanızda öngörü yaratandır. Böyle bir program satın almadan ve servis sağlayıcısıyla iletişime girmeden önce kablosuz ağ güvenliğini nasıl sağladıklarını, size nasıl destek olabileceklerini ve müşteri hizmetlerinin kalitesini iyice öğrenmeniz gerekmektedir.

WatchGuard nedir?

Güvenlik duvarı ve UTM sağlayıcısı WatchGuard 1996’dan beri müşterilerine en gelişmiş ve güncel teknolojileri sunarak internet güvenliği alanında sektörün öncüsü niteliğindedir. 2002’den beri Türkiye pazarında hizmet vermekte olan WatchGuard, dünyanın ilk kutu UTM cihazını piyasaya sürmüştür. Aynı zamanda, yaklaşık bir milyon entegre, çok fonksiyonlu tehdit yönetimi cihazını dünya çapında kullanıma sokmuştur.