SALT Galata, 54. Kütüphane Haftası’nda “dijital dünyada dönüşen ve değişen kütüphaneler” fikrine odaklanan etkinlikler düzenliyor.

İnternetin icadından sonra her şey önüne geçilemez bir hızla dijitale dönmeye başladı. Bir diğer deyişle, çevrimiçi bir yaşamımız oldu. Her türlü bilgi ve içeriğe “tek tıkla” ulaşabiliyor, her boyutta materyali ekranlarımıza sığdırabiliyoruz. Kitap okuma alışkanlıklarımız bile buna göre şekilleniyor; kitapçı kitapçı gezip aldığımız, ayraçlarla süslediğimiz kitapların yerini elektronik kitaplar alıyor. hal böyle olunca, kültürlerin bilgi kumbarası olarak nitelendirdiğimiz kütüphaneler de ziyaretçilerini e-kitap sitelerine kaptırıyor. Bu noktada, kütüphanelerin varlıklarını sürdürebilmeleri için bazı değişikliklere gitmesi gerekiyor.

SALT Galata, Kütüphane Haftası’nda, işte bu konu üzerine bir söyleşi ve belgesel gösterimi düzenliyor.

“Kütüphanelerin Dönüşümü” söyleşisi

SALT, 27 Mart Salı günü 19.00’da konunun uzmanlarını, keyifli bir söyleşi için SALT atölyesine davet ediyor: SALT Araştırma ve Programlar’dan Sezin Romi ve İstanbul Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden Işıl İlknur Sert. Romi ve Sert, söyleşide kütüphanelerdeki yeni mekân tasarımları ve kullanıcı hizmetlerinin yanı sıra kütüphane 4.0 ilkeleri ile ilişkili kavramlar çeşitli örnekler üzerinden değerlendiriyor olacak.

Belgesel gösterimi:

The Last Bookshop of the World (Dünyanın Son Kütüphanesi

the-last-bookshop-of-the-world

SALT, kütüphanelerin dönüşümü meselesiyle yakından ilgili olan bir belgesel gösterimi yapıyor. “Dünyanın Son Kütüphanesi” adındaki bu belgesel, dört kitapseverin geniş bir kütüphane kurmak için İspanya’nın çöllerine doğru yaptıkları yolculuğu konu alıyor. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden kalkıp,  yola düşen kitap kurtları, bu kütüphane sayesinde, değerli eserleri kentleşme ve teknolojinin olumsuz etkilerinden korumayı düşlüyorlar. The Last Bookshop of the World (Dünyanın Son Kitabevi), okuma tutkusunda ortaklaşan bu dört insanın hikâyesine odaklanırken bağımsız kitabevlerinin karşı karşıya kaldığı güçlüklere de dikkati çekiyor.

Rax Rinnekangas’ın yönetmenliğini yaptığı bu belgesel film Türkiye’deki ilk gösterimini de 29 Mart 19.00’da SALT Galata sayesinde yapmış oluyor.

 

 

Reklamlar