Ekonomi Bakanlığı’nın bugün itibariyle açıldığını duyurduğu websitenin adresi “www.kolaydestek.gov.tr”

Yurt dışına ticaret yapan / yapacak olan firmaların mevzuatı anlaması ve evraklara erişimde yaşanan sıkıntılarının giderilmesi için, bakanlığın hizmetleri konusundaki bilgilere tek bir yerden erişmek mümkün olacak.

“Devlet Destekleri Danışmanlığına” gerek olmamalı

Bakanlıkça sunulan desteklerin kullanım süreçlerindeki sorunların tespit edilmesi ve buna yönelik çözümler üretilmesi için yapılan mülakatlar sonucu, şirketlerin mevzuata erişme, anlama ve yorumlamada zorluklar yaşadığı, başvuru yapmada güçlük çektikleri, bazı firmaların başvuru yapsalar bile desteklerden faydalanamayacaklarını düşündükleri hatta “Devlet Destekleri Danışmanlığı” adı altında bir meslek grubunun oluştuğu tespit edildi.

Bakanlık bünyesindeki Türkiye’nin ilk davranışsal kamu politikaları ünitesi Nudge Turkey’nin, ilk etapta henüz desteklerden haberdar olmayan firmalara doğrudan ulaşması kararlaştırıldı.

İhracat desteği için başvuru belgeleri firmalara hazır sunuluyor

“www.kolaydestek.gov.tr” adlı internet sitesinde her destek, görsel olarak anlatılıyor. Belgeler firmalara hazır sunuluyor. Firmalara, gerekli belgeleri indirerek, sitenin yönlendirdiği yere başvurularını yapmak ve destek ödemelerini almak kalıyor.

İfadeler, simgeler ve tasarımın davranışsal prensipler gözetilerek oluşturulduğu sitede, ihracatçı firmalara yönelik hitap ve çağrısı da yer alıyor.

Bakanlığının hizmetleri hakkında kolayca bilgiye erişilebilecek, burada e-imza başvurunun nasıl yapılabileceği ve püf noktaları adım adım görülebilecek.

“Nudge Turkey” nedir?

Türkiye’nin ilk davranışsal kamu politikaları ünitesi olan Nudge Turkey, 2017 Nobel Ekonomi Ödülü’nü alan Richard Thaler’ın danışmanları arasında yer aldığı İngiltere devletine bağlı Behavioral Insights Team (BIT) ile çalışmalarına geçen yıl başlamıştı.

OECD tarafından yayımlanan “Institutions Applying BI to Public Policy” adlı çalışmayla bu alanda Türkiye’nin ilk ve tek resmi birimi olarak Ekonomi Bakanlığı bünyesinde tescillenen ünitenin amacı, kanıta dayalı politikaları insan odaklı bir bakış açısıyla hayata geçirmek olarak belirlendi.

Reklamlar