Tüketici Hakları Derneği’nden internet tüketicileri için tehlikeler sıralandı. “Adil ve güvenilir dijital pazarlama”ya sahip bir ortam talep edildi. 

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü’nde derneğin üyesi olduğu Uluslararası Tüketici Örgütü ( Consumers International), günün konusunu tüm dünyada “Adil ve Güvenilir Dijital Pazarlama” olarak belirledi. Bu kapsamda Türkiye Tüketici Hakları Derneği de taleplerini dile getirdi. Genel Başkan Turhan Çakar’ın imzasını taşıyan basın açıklamasında şunlara yer verildi:

Dünya çapında yapılan araştırmalarda ve anketlerde, dijital pazarlama – internet satışları ile internetten alışveriş yapan tüketici sayısının her geçen gün artmakta olduğu görülüyor. Ancak, bu artışla birlikte sorunlar da çeşitlenerek artıyor. Bu sorunların başında ise internet yoluyla pazarlamadaki sahtekarlıklar ve dolandırıcılıklar geliyor. Açılan internet siteleriyle yasal pazarlamacılarmış gibi görünerek sahte ve aldatıcı reklamlarla tüketiciler dolandırılıyor.

İnternet dolandırıcılarının kullandığı önemli yöntemlerden biri meşru satıcıları – markaları taklit etmek. Genellikle, güvenilir sitelerin ismi altında yapılan dolandırıcılıklar yaygındır. Ancak, bunu yaparken, dikkatlice bakıldığında, web sitelerinin uzantılarında sitenin yazılışında küçük farklılıklar yaparlar.

Türkiye’de internet alışverişinde yaşanan sorunlar

Derneğe ve tüketici hakem heyetlerine yapılan şikayetlerde şu ortak sorunlar görülmektedir:

 Ürünle birlikte mala ait fatura genel olarak tüketiciye gönderilmemektedir. 

 Genellikle, tüketicilerin sipariş verdiği ürün yerine, ikinci ve üçüncü sınıf, kalitesiz, farklı ya da arızalı ürünler gönderilmektedir. 

 Üründe ya da teslimatta herhangi bir sorun görüldüğünde (ürünün ayıplı olması, gönderilmemesi, vd..), tüketiciler cayma haklarını kullanmak için firmayı aradıklarında genellikle ilgili ve yetkililere ulaşamıyorlar. Ulaşabildiklerinde de olumsuz cevap alıyorlar, oyalanıyorlar. Bazen de firmalara hiç ulaşamıyorlar. Dolandırıcılara zaten hiç ulaşamıyorlar. Firmaların bazıları da taşınmış ya da kapanmış oluyor. 

 Kargo ile teslim edilen ürünlerde, genellikle, ürün tüketiciye gösterilmeden parası alınıyor, kargo firmaları ürünü tüketiciye teslim edip parasını aldığında, bazı kargo firmaları tüketicilere fiş ya da fatura vermemekte, aldıkları bedeli kargo fişinin üzerine yazmaktadırlar. 

 Kargo paketinde gönderici kısmında yazılan firma ile fatura da ya da internette yazılı olan firmalar farklı olabiliyorlar.

İnternette dolandırıcılığa karşı çözüm önerileri

 Elektronik ticarette tüketici haklarına saygı.

 Tüketicileri mağdur eden dijital pazarlamalara caydırıcı yaptırım.

 Dijital pazarlamada , ilgili ve yetkili kamu kuruluşları görev başına!..

 Araştırma yapmadan internetten alışveriş yapmayalım. 

 Web sitelerindeki cazip tekliflere, tanıtımlara araştırma yapmadan inanmayalım.

 Cep telefonumuz ile alışverişi kamuya açık wi-fi’lerden değil, kendi internet paketinizi kullanarak yapalım. 

 İnternet dolandırıcılarını ihbar edelim. 

 Tüketici olarak haklarımızı öğrenelim ve haklarımıza sahip çıkalım. 

Reklamlar