“Eskiden iş seyahatlerine grup grup Avrupa’dan beyaz yakalılar gelirdi; şimdi sadece Arap aileleri ağırlıyoruz.”

Bu sözler Talimhane’de 15 yılını devirmiş beş yıldızlı bir otelin, 8 yıllık resepsiyon görevlisine ait. Taksim Meydanı’nın hemen arkasında yer alan Talimhane, yıllardır birbirine komşu lüks otellere ev sahipliği yapıyor. Ancak burada konaklayan yabancı turistin profili epey değişmiş durumda.

İstanbul’u gezmek denilince akla ilk gelen Sultanahmet’teki otellerden farklı olarak Talimhane otelleri bol toplantı – konferans salonlarına sahip. Zira konaklaması hedeflenen kitle daha çok iş için gelmiş gruplar. Üstelik Taksim’in hem kolay ulaşılılabilir olması, hem iş merkezlerinin yer aldığı Avrupa Yakası’nda olması, hem de akşam saatlerinde uğrak mekanların yer aldığı İstiklal Caddesi’ne yakın olması Talimhane’deki otelleri, iş için gelen yabancı turislerin için cazip kılıyordu.

Fakat şimdilerde gittiğinizde bu otellerin lobileri daha farklı bir hareketliliğe sahip. Artık bu oteller de ağırlıklı olarak çocuklu ailelerin konaklama noktası. Görünen o ki sadece tatil amaçlı geliniyor; iş görüşmesi amacında olan yabancı turist sayısı buralarda da azınlıkta kalmış durumda. Yeni turist profilinin tercümana bile ihtiyaçları yok, sadece “Kaç lira?” demeleri onlara yetiyor. Tercümanından, yeni iş ilişkileri kurana (network), ticaret yapanından, organizatörlerine kadar; iş insanı için artık buralar çok kurak.

Bu otellerden birinde çalışan Murat Y. (38) otellerin doluluk oranının son yıllarda düşüş yaşasa da, yine de “idare ettiklerini” anlatıyor:

-Eskiden iş seyahatlerine grup grup Avrupa’dan işadamları gelirdi; şimdi sadece Arap aileleri ağırlıyoruz. Burada çoğumuz İngilizce biliriz. Avrupa’dan toplantıya müşteriler geldiğinde günlerimiz daha hareketli ve eğlenceli geçerdi. Mesela akşam lobimizde bile özel etkinliklerimiz olurdu. (Lobide) gördüğünüz bu piyano o yüzden var. Muhakkak akşamları bir turist piyanonun kapağını kaldırıp çalar, happy hour’lara (mutlu saat: etkinlik için ayrılan saat dilimi) eşlik ederlerdi. Şimdi piyanoya dokunan yok. Happy hour da yapmıyoruz. Akşamları buralar sessiz. Artık daha çok Arap turistleri görebilirsiniz burada. Hemen her ülkeden geliyorlar. Ama daha çok aile olarak. 10 kişiyi aşkın, öyle 80-100 kişilik grupları ağırlamak artık biraz zor.

Turistlerin harcamaları nasıl?

-Lobimizde daha çok alkol tüketimi olurdu. Şimdi adam eşinden bile gizli bir şekilde alkol tüketiyor. Eşi bir an yanından gittiğinde kocası bana işaret ediyor bir shot (tek yudumda içilen küçük kadeh içki) getirmem için. Hemen içip ödüyor, eşinin haberi bile olmuyor. İran’dan gelenler daha çok içiyor, saklamıyorlar. Onlar da kendi ülkelerinde içemedikleri için.

…En büyük farklılık eğlencede. Yani daha canlıydı. Artık otelin, etraftaki diğer otellerin daha sakin olduğunu herkes görüyor. Avrupalı turistlerin çok geldiği yıllarda, burada İtalyanları görürdünüz, Almanları, İngilizleri…  Gecenin 2-3’üne kadar dönmezlerdi. E, haliyle etraftaki esnaf da daha çok kazanırdı. Yer içer, daha çok gezerlerdi. Şimdi durum daha sakin. Gündüz alışveriş yapıyorlar ama, bana sorarsanız esnaf bence o zaman daha çok kazanıyordu.

Sizce durum neden bu kadar değişti?

-Geziden. Gezi eylemlerinden sonra büyük fark oldu. Batı insanı buraya gelmeye korkuyor,  son yıllarda patlamaların da çok etkisi var. Ama daha Doğu ülkelerden gelen insanların umrunda değil. Onlar İstanbul’u seviyor. Avrupalı kadar hassas değiller. Bence en büyük fark bu.

Son turizm rakamları

Kültür ve Turizm Bakanlığınca Ocak-Şubat 2018 dönemine ait turizm rakamlarına göre; Türkiye’ye yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik artışla 3 milyon yabancı ziyaretçi geldi.

Ocak- Şubat döneminde en çok ziyaretçinin geldiği ülke yüzde 11,73’lük artışla İran oldu. Toplamda 350 bin 421 İranlı turist Türkiye’ye giriş yaptı. 

Gürcistan en çok ziyaretçi sıralamasında yüzde 10,29’luk artışla ikinci, Bulgaristan yüzde 7,4’lük artışla üçüncü, Almanya yüzde 6,8’lik artışla dördüncü, Rusya Federasyonu da yüzde 4,49’luk artışla beşinci oldu.

En çok ziyaret edilen şehir İstanbul

Yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği şehir, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 56,21’lik artışla İstanbul oldu. Turist sayısı 1 milyon 679 bin 817 olarak kaydedildi. Listenin ikinci sırasında Edirne (352 bin 616 turist), ardından Artvin (323 bin 761 turist), Antalya (154 bin 634  turist) ve Ağrı (70 bin 817 turist) yer alıyor.